SMÅ TANKAR INFÖR VECKAN


Den här veckan så vill jag berätta om vad som händer på onsdag kväll. Vi kommer att ha församlingsmöte och prata om möjligheten att få köpa marken kyrkan. Vi kommer tala om uthyrningsrummen hur vi ska fortsätta arbeta med de mest utsatta i samhället. Det kommer att bli tillsammans och vi kommer tala om framtiden jag hoppas verkligen att du kan vara med.


Idag är det söndag Och jag är i kyrkan mycket tidigt på morgonen. Att få gå i en tom kyrka att lovsjunga Gud och förbereda sig för predikan är en förmån, att få landa i vad Gud vill säga till församlingen är en utmaning och ett ansvar men också en glädje och en inspiration. Jag är så glad att få vara en del av Strängnäs Pingstkyrka.


Hur känner du för vår församling och vår gemenskap? Hoppas att du också känner glädje att få vara en del av guds familj. Om inte så slå en signal eller skriv så kan väl prata om det. Idén är att alla gamla unga barn vuxna kvinnor och män ska hitta sin plats i vår gemenskap Alla behövs. Alla får vara med alla är älskade av gud och har sin plats i vår församling. Jag hoppas att du vill vara med och jag hoppas att du kommer på onsdag.


Redan nu på tisdag så kommer vi åka på en utflykt till Taxinge slott och vi kommer att få åka buss ifrån kyrkan klockan 13. Jag hoppas att du kommer med på det. Resan är gratis och jag vill att du ska vara med.

Gud välsigne Dig!


/Fredrik


Vecka 20

TisdagOnsdag
Torsdag


Fredag


LördagSöndag

Vecka 21

Tisdag


Onsdag
Torsdag


Fredag


Lördag


Söndag
09:30  Bön

13:30  Utflykt till Taxinge Slott


10:00  Föräldragrupp

14:00  12 Korgar öppnar

19:00  Församlingsmöte


18:00  Språkcafé


16:00  AW Träning för alla


10:00  12 Korgar öppnar

17:00  Gudstjänst på finska


10:30  Gudstjänst med uIngvar Holmberg

15:00  Spelsöndag

17:00  Träning för alla
09:30  Bön


10:00  Föräldragrupp

14:00  12 Korgar öppnar

17:00  Bibelsamtal på finska


18:00  Språkcafé


AW Träning för alla


10:00  12 Korgar öppnar


10:30  Gudstjänst 12 Korgar

15:00  Spelsöndag

17:00  Träning för alla
GEMENSKAP


Tisdagen den 15:e Maj kommer vi hyra en buss och åka till Taxinge Slott för en gemenskapsdag tillsammans.


Vi ser gärna att du kommer, så anmäl dig gärna till Fredrik.