TRÄNING FÖR ALLA


Ni har säkert sett programpunkten i vårt veckobrev sen en tid tillbaka. Vi har nu ganska precis kört träning för alla under 1 års tid i församlingens regi. Målet med vårt arbete är att hjälpa Er medlemmar och de som är intresserade av vår kyrka att växa och utvecklas. Inte bara inom träningen, utan också som människor. Vi vill visa att idrott och kristen tro passar utmärkt ihop. Om Gud har skapat oss med förmågan och lusten att springa, hoppa och kasta, då vill Han att vi ska utveckla de gåvorna.


Varje vecka deltar ca 15 – 20 män, kvinnor, pojkar och flickor i de olika träningarna som vi anordnar. Vi har nu 2 träningstillfällen per vecka, fredagar som alltid är i kyrkans gymnastiksal och söndagar som är lite ambulerande mellan stadens alla roliga träningsanläggningar! Vårt mål är att utveckla verksamheten ännu mer med träningspass anpassade för både barn och äldre samt att även kunna erbjuda enskilda träning/rehab/screening tillfällen. Verksamheten kommer också innefatta en del tävlingsarrangemang. Den första tävlingen kommer att gå av stapeln under september. Det är en löpartävling som genomförs på en krävande bana i en grusgrop i Malmby. Överskottet från tävlingen går oavkortat till Moldavienprojektet. Ser fram emot många anmälningar från er församlingsmedlemmar!


Vi har erhållit en del medel från Länsstyrelsen för att kunna genomföra våra idéer. Tack vare detta kommer vi kunna göra en totalrenovering av gymnastiksalen samt införskaffa all nödvändig utrustning för att kunna erbjuda en fullgod träning till Er alla!


Har Ni några idéer eller fundering kring vad vi gör så tveka inte att prata med oss!

Hoppas verkligen att vi ses på något utav våra träningar framöver!

Vill skicka med Er bibelversen Filipperbrevet 2:14.


Bless! //Danne Lindberg

Vecka 22

TisdagOnsdag
Torsdag


Fredag


Lördag
Söndag

Vecka 23

OnsdagTorsdag


Fredag


Lördag
Söndag
09:30  Bön

19:00  Hemgruppsledarträff


10:00  Föräldragrupp FINAL

14:00  12 Korgar öppnar

19:00  Församlingsmöte


18:00  Språkcafé


16:00  AW Träning för alla


10:00  12 Korgar öppnar

17:00  Gudstjänst på finska

18:00  Barnkörkonsert


10:30  Gudstjänst

15:00  Spelsöndag

17:00  Träning för alla
14:00  12 Korgar öppnar

17:00  Bibelsamtal finska


18:00  Språkcafé


15:00  Finsk konferens börjar

16:00  AW Träning för alla


10:00  12 Korgar öppnar

21:00  Finsk konferens slutar


10:30  Gudstjänst

15:00  Spelsöndag

17:00  Träning för alla
BARNKONSERT
På lördag kl 18:00 är det konsert med barnkören. Välkomna!